Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Publiczna Gminy Lipnica

Program działania Biblioteki Publcznej Gminy Lipnica na lata 2022-2029

Program działania Biblioteki Publicznej Gminy Lipnica na lata 2022-2029

 

  1. Wstęp

Biblioteka Publiczna Gminy Lipnica jest samorządową, posiadającą osobowość prawną  instytucją kultury, wpisaną do Rejestru Instytucji Kultury, prowadzonego przez Organizatora. Siedzibą biblioteki jest Lipnica a obszarem jej działania Gmina Lipnica.

W skład Biblioteki Publicznej Gminy Lipnica wchodzi biblioteka w Lipnicy oraz dwie filie:             w Borowym Młynie i Brzeźnie Szlacheckim. Obecnie stan zatrudnienia w Bibliotece wynosi 3,25 etatu, z czego:

w bibliotece w Lipnicy: dyrektor 1 etat, bibliotekarz 1 etat, główna księgowa ¼ etatu

w filii w  Borowym Młynie: bibliotekarz ½ etatu

w filii w Brzeźnie Szlachecki:  bibliotekarz ½ etatu

Biblioteka utrzymuje się głównie z dotacji podmiotowej od Organizatora. Dodatkowo pozyskujemy dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  na zakup książek.

 

 

  1. Wizja:

Biblioteka Publiczna Gminy Lipnica jest nowoczesną i rozwijającą się instytucją, kreatywną, krzewiącą kulturę i tradycję kaszubską, otwartą na potrzeby środowiska lokalnego oraz współpracę z innymi instytucjami. Biblioteka jest miejscem spotkań środowisk, inicjatorem wydarzeń kulturalnych, instytucją wskazującą możliwości spędzania wolnego czasu w oparciu o wiedzę, kulturę i literaturę. Działalność Biblioteki cieszy się wysoką oceną mieszkańców, wśród których dzieci i młodzież oraz osoby starsze należą do grup najbardziej zaangażowanych w wydarzenia i funkcjonowanie Biblioteki.

 

  1. Misja:

Misją Biblioteki Publicznej Gminy Lipnica jest wspieranie rozwoju społeczeństwa lokalnego w oparciu o rozpoznawanie i zaspokajanie potrzeb kulturalnych i edukacyjnych, szczególnie w zakresie czytelnictwa, a także zapewnienie profesjonalnego poziomu usług, ich popularyzacja oraz budowanie pozytywnego wizerunku biblioteki zarówno na obszarze gminy, jak i poza jej granicami.

 

 

  1. Podstawowe założenia i kierunki rozwoju biblioteki

Szczegółowe zadania Biblioteki określa statut, zgodnie z którym do zadań zaliczamy

w szczególności:

  1. gromadzenie i opracowanie oraz przechowywanie i ochronę zbiorów bibliotecznych
  2. udostępnianie zbiorów bibliotecznych na miejscu, wypożyczanie na zewnątrz, uczestniczenie w wymianie międzybibliotecznej
  3. prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej, zwłaszcza o regionie
  4. organizacja form pracy z czytelnikiem, służąca popularyzacji książki i czytelnictwa oraz innych dziedzin kultury i sztuki
  5. organizacja czytelnictwa i udostępnianie materiałów bibliotecznych ludziom chorym   i niepełnosprawnym
  6. zachęcanie mieszkańców gminy Lipnica do czytelnictwa
  7. współdziałanie z innymi bibliotekami, instytucjami kultury, organizacjami społecznymi  w zakresie zaspokajania potrzeb czytelniczych i kulturalnych społeczeństwa
  8. doskonalenie form i metod pracy w bibliotece
  9. podejmowanie innych działań wynikających z potrzeb środowiska lokalnego

 

  1. Program

Rola bibliotek zmieniła się na przestrzeni lat. To już nie tylko miejsce, gdzie wypożycza się książki, ale i obiekt, w którym można spędzać swój wolny czas i rozwijać pasje.  Niemniej jednak to gromadzenie i udostępnianie materiałów bibliotecznych zawsze będzie podstawowym  zadaniem biblioteki.

Dzisiaj nie łatwo jest pozyskać nowych  a i zatrzymać korzystających z biblioteki czytelników. Dobra cywilizacyjne ( nowe technologie) zatracają wielu z nas.

Przede wszystkim bogata oferta książek, stały i systematyczny  dostęp do nowości wydawniczych powoduje zwiększenie atrakcyjności biblioteki. Należy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom czytelników i spełniać ich potrzeby związane z literaturą. W naszej bibliotece chciałbym zaoferować  książki dla każdego potencjalnego czytelnika. By każdy kto, czegoś potrzebuje, znalazł  to właśnie u nas. 

Mając na uwadze potrzeby  starszych czytelników, w najbliższym czasie chciałabym  powiększać zbiory o książki z dużą czcionką i audiobooki.  Póki co, nie zauważyłam znaczącego  zainteresowania wydawnictwami elektronicznymi, niemniej jednak, jeśli zajdzie potrzeba, zaopatrzę  bibliotekę   w takie usługi.

Efektywność pracy biblioteki poprawi również wykorzystanie zasobów cyfrowej wypożyczalni Academica, prowadzonej przez Bibliotekę Narodową w Warszawie. W związku z tym do obsługi oprogramowania Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica przeznaczono jedno stanowisko komputerowe w bibliotece w Lipnicy. Darmowa wypożyczalnia umożliwia dostęp do zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej opartych   o prawie 3,5 mln publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego. 

W związku nową lokalizacją biblioteki, z usług biblioteki korzysta więcej  dzieci. Postanowiono w dużej mierze skupić się na tej grupie odbiorców, by wypracować w nich nawyk czytania książek i  korzystania z biblioteki.

            Nadrzędnym zadaniem na najbliższe lata będzie promowanie wizerunku biblioteki jako instytucji  przyjaznej i otwartej na użytkowników, z bogatą ofertą kulturalną, edukacyjną i rozrywkową. Należy dołożyć wszelkich starań, by każdy czuł się w murach biblioteki mile widziany oraz by jej użytkownicy traktowali bibliotekę jako przestrzeń do codziennych spotkań i spędzania wolnego czasu, a także interakcji z drugą osobą, a nie jedynie jako miejsce, które należy opuścić np. zaraz po wypożyczeniu książki. Znaczącą rolę w tym kierunku odgrywać będą bibliotekarze, których zadaniem będzie wykreowanie takiej atmosfery, by ludzie chętnie przebywali w murach biblioteki i regularnie do niej wracali. Realizacja tych zamierzeń pozwoli w sposób bardziej efektywny wykorzystać przestrzeń biblioteczną, przyczyniając się jednocześnie do poprawy interakcji
w społeczności lokalnej.

Istotną rolą w promocji biblioteki będzie nie tylko  jej oferta, ale i działania promocyjne   w internecie. W chwili obecnej biblioteka dysponuje własną stroną internetową i kontem na Facebooku, gdzie przekazywane są informacje  o planowanych wydarzeniach, czy dostępnych nowościach wydawniczych. To na Facebooku udostępniane są wiadomości                 z  życia biblioteki, dzięki czemu potencjalny użytkownik może zaznajomić  się z jej  ofertą.

Wiele bibliotek zakłada  TikToka. W przyszłości również chciałabym  uaktywnić się na Tik Toku bądź na kanale YouTube, by w ten sposób dotrzeć  do najmniej korzystającej grupy czytelniczej biblioteki, do młodzieży.

Chciałabym  przekonać mało czytającą młodzież, że  biblioteka nie jest nudna, że  „idzie    z duchem czasu”.  Dlatego zależy  mi na tym, by w ofercie biblioteki skupić się na nowych technologiach i podjąć takie działania, które nastawione będą  na rozwój młodzieży pod kątem zdobycia nowych umiejętności związanych z informatyzacją, ale też racjonalnym         i rozsądnym korzystaniem z komputera. Młodzież zyska nowe kompetencje miękkie, takie jak organizacja pracy w grupie,rozwój, poznanie swoich mocnych oraz słabych stron,
a także zyska sposobność na kontakt z rówieśnikami zarazem w nowoczesny sposób, ale jednak zorganizowany pod nadzorem kompetentnych osób.

Biblioteka poza miejscem upowszechniającym czytelnictwo stanie się instytucją, która przybliża odwiedzającym przyjazne i racjonalne korzystanie z komputera
i Internetu. Zajęcia i turnieje, nawet te oparte o gry komputerowe, będą znakomitym pretekstem do zaznajomienia z dziejami regionu i kraju, spotkaniem z lokalnymi fascynatami historii, militariów,  a tym samym przeniesienia prozaicznej czynności, jaką wydaje się być granie w gry komputerowe na poziom zdobywania wiedzy, poznawania nowych ludzi, a także brania udziału w zajęciach  i warsztatach terenowych.

Kolejnym moim  priorytetem na najbliższe lata jest pełne wdrożenie katalogu Mak+, który nie tylko pozwala na elektroniczne katalogowanie zbiorów ( wszystkie nasze biblioteki wprowadzają na bieżąco swoje zbiory), ale też daje możliwość utworzenia bazy użytkowników placówki, rejestrację wypożyczeń   i udostępnień zasobów oraz prowadzenie statystki biblioteki.

Całkowite uruchomienie katalogu online ułatwi czytelnikom sprawdzenie, jakimi zbiorami dysponuje dana biblioteka a bibliotekarzom ułatwi pracę (zastąpienie zwykłych kart czytelnika, książki – kontem wirtualnym).

            Biblioteka Publiczna Gminy Lipnica od wielu lat realizuje wydarzenia kulturalne; organizuje spotkania autorskie, warsztaty, konkursy plastyczne i czytelnicze. Bierze czynny udział  w akcjach promujących czytelnictwo np. Cała Polska Czyta Dzieciom, Tydzień Bibliotek, Narodowe Czytanie, Noc bibliotek, Tydzień Czytania Dzieciom. W dalszym ciągu biblioteka będzie brała czynny udział w akcjach promujących czytelnictwo.

Od momentu zmiany siedziby biblioteki, prowadzone są  cykliczne spotkania   z przedszkolakami. ( Czytanie na dywanie) oraz lekcje biblioteczne dla starszych dzieci.

Od 2020 roku bierze udział w projekcie „ Mała książka- wielki człowiek”.

Chciałabym, by  w  bibliotece uruchomiony został Dyskusyjny Klub Książki.

W okresie jesienno-zimowym prężnie działa Klub Planszomaniaka-są to cotygodniowe spotkania dzieci, podczas których dzieci spędzają czas z rówieśnikami grając w gry planszowe. Planuję również poszerzyć rozgrywki o spotkania całych rodzin bądź dla osób dorosłych.

Nasza biblioteka od wielu lat organizuje wspólnie Urzędem Gminy i szkołami jarmark świąteczny oraz pomaga w organizacji dożynek gminnych.  W dalszym ciągu będę dbała         o dobrą współpracę z Urzędem Gminy, szkołami, przedszkolami, sołtysami, kołami gospodyń wiejskich i  innymi organizacjami   z nadzieją na organizację wspólnych przedsięwzięć kulturalnych, rozrywkowych bądź edukacyjnych.

Stale współpracować będę z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku oraz   z Biblioteką Miejską w Bytowe.

Na bieżąco będę zachęcać pracowników biblioteki do rozwoju i możliwości doszkalania, po to by czytelnikom i użytkownikom biblioteki pomagała wykwalifikowana kadra.

Będę się strać o pozyskiwanie innych zewnętrznych środków finansowych, które pozwolą na uatrakcyjnienie oferty kulturalnej biblioteki (aplikowanie o granty).

 

  1. Podsumowanie

Powyższy program zawiera podstawowe działania, które mają służyć rozwojowi Biblioteki Publicznej Gminy Lipnica. Wszystko po to, by każdy jej użytkownik był przekonany, że biblioteka jest instytucją niezbędną, że warto korzystać z jej zasobów.

Zgodnie z w/w działaniami ma być miejscem przyjaznym, otwartym na potrzeby mieszkańców, zarówno te czytelnicze jak i kulturalne, edukacyjne czy rozrywkowe.

Oczekiwania użytkowników wobec bibliotek zmieniają się, Dziś biblioteka nie jest tylko miejscem, gdzie wypożycza się książki, ale i instytucją, w której można miło i ciekawie spędzić czas, rozwijać się.Należy stale wsłuchiwać się w ich  potrzeby czytelnicze, kulturalne i edukacyjne i w miarę możliwości wprowadzać je w życie biblioteki.

Chciałabym, by nasza biblioteka była dobrze oceniania przez jej  użytkowników. By każdy kto, przekroczy jej próg miał poczucie, że został fachowo i miło przyjęty. A ci, którzy dopiero staną się częścią życia  biblioteki, byli pozytywnie  zaskoczeni zmianami    w funkcjonowaniu naszej  placówki.

 

 

 

 

Nasza placówka

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny